1402/11/14-23:59
شهردار منطقه۶ خبر داد:

جمع‌آوری بیش از ۱۴۰۰۰ کیلوگرم پسماند خشک از دانشگاه تهران در دو ماه

جمع‌آوری بیش از ۱۴۰۰۰ کیلوگرم پسماند خشک از دانشگاه تهران در دو ماه

معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه۶ تهران، از مشارکت بالای دانشجویان دانشگاه تهران در اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء و تحویل ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع پسماند خشک به غرفه بازیافت مستقر در این دانشگاه خبر داد که سود ۳۵ میلیون تومانی بن خرید شهروند برای آنان به ارمغان آورده است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه۶ تهران؛ طرح تفکیک زباله از مبداء و جداسازی انواع پسماندهای خشک از اواخر آبان ماه با جانمایی و راه‌اندازی یک غرفه بازیافت درمحوطه دانشگاه تهران و آموزش چهره به چهره دانشجویان وکادرآموزش و خدمات، توسط کارشناسان اداره پسماند معاونت خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری منطقه۶‌ تهران اجرایی شده، که ارمغان آن جمع‌آوری ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع پسماند خشک و قابل بازیافت طی ۶۰ روز بوده است که شهرداری این منطقه نیز در ازای آن ۳۵ میلیون تومان بن خرید شهروند به دانشجویان و کادر این دانشگاه تحویل داده است.

سید مرتضی روحانی، شهردار منطقه۶ تهران درباره اهمیت تفکیک زباله از مبداء و ارتباط آن به حفظ محیط زیست و کاهش خسارات آن به طبیعت گفت: رهاسازی انواع زباله به شکل نامتعارف در طبیعت، خسارت‌های جبران ناپذیری به جا می‌گذارد چرا که برخی از زباله‌های تولیدی مثل کارتن، پلاستیک و شیشه و... سال‌ها و قرن‌ها طول می‌کشد تا درخاک و طبیعت تجزیه شود، درحالی که اگر این نوع پسماندها درهمان مبداء تولید، تفکیک و جداسازی شود به درستی به چرخه بازیافت باز می‌گردد و به این طریق محیط‌زیست از هر آسیب و خسارتی دور خواهد ماند.

روحانی ضمن قدردانی از مدیریت، دانشجویان و پرسنل دانشگاه تهران که در اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء و تفکیک پسماندهای خشک با عوامل اداره پسماند همکاری داشته‌اند، گفت: هرچند برنامه های آموزشی و اطلاع‌رسانی شهرداری این منطقه در موضوع پسماند شامل همه اقشار و گروه ها، محلات، سازمان‌ها و ارگان‌هاست اما واحدهای آموزش عالی از جمله دانشگاه تهران همواره به دلیل جایگاه علمی و تاریخی در فهرست اولویت‌های خدمات‌ رسانی این معاونت قرار گرفته است.

سکان دار منطقه مرکزی شهر تهران، اضافه کرد: این دانشگاه حدود ۵۵ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف دارد که البته بخشی از آنها دانشجویان شناور هستند که برای تحصیل به این نقطه از شهر می‌آیند. بنابراین فرصت مناسبی است که از این موقعیت برای اطلاع رسانی و آموزش مسائل مختلف از جمله پسماند و محیط زیست و تلاش برای فرهنگسازی و جلب مشارکت آنان در اداره امور شهر بهره گرفت.

شهردار منطقه۶ در ادامه آمار جالبی از جمع آوری پسماند در دانشگاه تهران ارائه داد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین نوع پسماند جمع آوری شده در غرفه بازیافت این دانشگاه مربوط به کارتن و کاغذ باطله است و ظروف غذای آلومینیومی، شیشه، قوطی، پت در رتبه‌های بعدی تفکیک پسماند را به خود اختصاص داده است.

شایان ذکر است که در محدوده منطقه۶ تهران و شش ناحیه آن تاکنون ۲۱ غرفه بازیافت و ۲ غرفه گلماند فعالیت دارد که یکی از غرفه های بازیافت نیز در محوطه دانشگاه تهران راه اندازی شده است.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط