1402/12/29-17:11
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد؛

نوسازی ۵۸۰۰ پلاک فرسوده در سال ۱۴۰۲

نوسازی ۵۸۰۰ پلاک فرسوده در سال ۱۴۰۲

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص مهمترین اقدامات صورت گرفته در حوزه نوسازی بافت های فرسوده تا پایان سال جاری، به ارائه برنامه ها و رویکردهای آتی نوسازی پرداخت.

به گزارش شهردارآنلاین به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، مهدی هدایت با اعلام رشد ۱۳۸ درصدی صدور پروانه در شهر تهران و بیان این که در سال ۱۴۰۲، تعداد ۵۸۰۰ پلاک فرسوده نوسازی شده است، خاطرنشان کرد: نسبت به لزوم تحقق حکم ۷۲ برنامه چهارساله چهارم شهرداری تهران مبنی بر نوسازی ۳ درصد از پلاک های باقیمانده در بافت فرسوده شهر تهران، تعداد ۵۵۰۵ پلاک در سال جاری هدف گذاری شد که به همت مناطق و با پیگیری های مجدانه ماهانه همکاران ما در سازمان نوسازی این امر تا اواسط اسفند ماه محقق گردید و از این بین منطقه ۱۵ با بیشترین تعداد پلاک و مناطق ۱۸، ۱۷، ۱۳، ۱۴، ۷، ۱۶، ۱۰ و ۲۰ به صورت کامل سهم سالیانه خود را محقق نموده اند. منطقه ۱۲ به جهت محدودیت های میراثی در ۴ محله آمار قابل قبولی را داشته است.

هدایت با اعلام خبر تحقق ۳ درصدی نوسازی شهر تهران طبق حکم ۷۲ قانون برنامه، توضیح داد: تا پایان سال ۱۴۰۲ تهیه و تصویب ۷۳ طرح موضعی، موضوعی و امکان سنجی و بازنگری شبکه معابر به مساحت ۶۰۰۰ هکتار و ۱۲ طرح بازآفرینی به مساحت ۳۲۰۰ هکتار در دستورکار سازمان نوسازی شهر تهران قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین، طراحی و اجرای پروژه ها و عرصه های خدماتی و ساماندهی عرصه های عمومی در محدوده طرح های موضعی مصوب در ده ونک، گلابدره، سیمین قلعه، کن و فرحزاد در سال آتی در دستور کار سازمان نوسازی قرار گرفت و نسبت به جذب اعتبار ۳۶۰۰ میلیارد ریال در این محدوده ها اقدام شد.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، پروژه‌های بزرگ بازآفرینی همچون پروژه باغ راه حضرت فاطمه(س) و پروژه نفرآباد نیز از جمله طرح هایی هستند که در سال جاری مورد تصویب قرار گرفته و وارد فاز اجرایی شده اند و در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: آیین‌نامه سازمان اجرایی طرح موضعی حیاط تهران نیز هفته گذشته با ۱۸ رأی موافق به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسید و بر اساس این طرح، محدوده اسلام آباد و اراضی رود-دره اوین درکه واقع در شمال شرقی منطقه ۲، (حدفاصل جنوب مجموعه مسکونی آتی ساز تا باغ راه فدک) در محدوده ای به مساحت ۱۱۷ هکتار ساماندهی خواهند شد.

وی در این باره تصریح کرد: طبق این طرح، برنامه‌ریزی برای ساخت واحدهای مسکونی معوض در محدوده‌ای به مساحت هفت هکتار در اراضی متعلق به شهرداری برای واگذاری به ۵۰۱ قطعه مشمول جابجایی انجام شده است و سایر بخش‌های این محدوده با غلبه فضای سبز و باز طراحی خواهد شد به شکلی که تمرکز فضاهای سکونت و پشتیبان سکونت در حدفاصل پل مدیریت تا پل نیایش خواهد بود و فضاهای شمال پل نیایش تا مجتمع مسکونی آتی ساز و جنوب پل مدیریت تا باغراه فدک به فضاهای گردشگری و پشتیبان گردشگری با غلبه فضاهای سبز و باز تبدیل خواهند شد. 

هدایت تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این پروژه به‌ گونه‌ای بوده است که تامین منابع مالی اجرای پروژه در خود پروژه دیده شده و اجرای پروژه نیازمند تامین منابع از خارج پروژه نیست.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران؛ پیرو دستور شهردار محترم جناب آقای دکتر زاکانی "طرح تحول محدوده جنوب شهر تهران" در محدوده‌ای به وسعت بیش از ۲۰هزار هکتار در دستورکار سازمان نوسازی قرار گرفت. با توجه به مشکلات و چالش‌های عمده این محدوده و با هدف خارج نمودن محدوده از چرخه افت، فرسودگی و ناکارآمدی، فرآیند تهیه طرح با رویکرد تجدیدحیات و بازساخت شهری و توسعه عادلانه، درونزا، زمینه‌گرا، نظام‌مند و در یک کلام تحولی در مقیاس ساختار فضایی کلان شهر تهران توسط مشاور منتخب آغاز شده است و امیدواریم شاهد خروجی‌ها و دستاوردهای منحصربفرد و فاخر این طرح در نیمه نخست سال آتی باشیم.

هدایت اعلام کرد: در جهت تعادل بخشی به قیمت مسکن و تولید مسکن، عملیات اجرایی بیش از ۱۵۰هزار واحد مسکونی استطاعت پذیر با رویکرد نوسازی بافت های فرسوده نیز در دستورکار سازمان نوسازی قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از افزایش بودجه اعتبارات سازمان برای سال آینده خبر داد و گفت: در دوره جدید مدیریت شهری، بودجه سازمان نوسازی از ۲۰۰ میلیارد تومان به مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۳ افزایش یافته است.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط