1401/06/28-15:49

اتفاقات مهم برای ۴ خط شبکه مترو تهران در نیمه دوم سال جاری

اتفاقات مهم برای ۴ خط شبکه مترو تهران در نیمه دوم سال جاری

با تقویت روند تامین منابع مالی و تزریق پول اوراق مشارکت، اتفاقات خوبی به لحاظ تکمیل نواقص خطوط ۳، ۴، ۶ و ۷ در نيمه دوم سال جاری رخ خواهد داد.

به گزارش شهردارآنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) مهندس مسعود درستی مدیر عامل شرکت مترو تهران با اعلام مطلب فوق افزود: به موجب پیگیری‌های صورت گرفته و همکاری قابل تقدیر بانک شهر، این هفته بخش نخست پول اوراق مشارکت سال ۱۴۰۰ که مربوط به توسعه و رفع نواقص خطوط ۳، ۴، ۶ و ۷ می شود، آزاد شده و به پروژه‌های متعدد این خطوط تزریق می‌شود. در واقع موارد مصرف این وجوه شامل تکمیل و راه اندازی ایستگاه پروانه در بخش توسعه غربی خط ۴، ادامه عملیات اجرایی پایانه آزادگان و رفع نواقص تجهیزاتی خط ۳ و در نهایت ساخت ایستگاه‌های باقی مانده خطوط ۶ و ۷ می‌باشد.

درستی در ادامه افزود: امیدواریم تا پایان سال جاری و به مرور زمان، کل پول اوراق مشارکت سال ۱۴۰۰ شرکت مترو تهران که مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان است، به شکل تدریجی آزاد شود تا در اختیار پروژه‌های نیمه تمام قرار گیرد. در این میان جا دارد از همکاری دلسوزانه و مشفقانه بانک شهر به عنوان بانک عامل عرضه و فروش اوراق مشارکت سال ۱۴۰۰ برای توسعه شبکه حمل‌ونقل عمومی پایتخت تشکر کرد که با کمترین اتلاف وقت و البته حسن نیت، اوراق مذکور را منتشر و آماده تحویل به شهرداری تهران کرده است.

مدیر عامل شرکت مترو تهران در پایان ضمن قدردانی از دولت بابت صدور مجوز انتشار اوراق مشارکت جهت رفع مشکلات مالی پروژه‌های توسعه‌ای و زيرساختی شهرهای بزرگ، خواستار تجدید نظر متولیان امر در میزان تخصیص این اوراق برای کلانشهرها در سالهای آتی شد و گفت: به طور متوسط، هزینه برخی خدمات و کالاهای پرمصرف در صنعت ساخت مترو از سال ۱۳۹۵ تا کنون حدود ۷ برابر شده است؛ در چنین شرایطی بالطبع اگر مثلا سال ۱۳۹۴ مبلغ اوراق مشارکت توسعه خطوط مترو تهران یک‌هزار میلیارد تومان بوده است، امسال باید با یک نسبت منطقی‌تر در مقايسه با تورم سالانه،‌ مبلغ بيشتری از اوراق مشارکت توسعه حمل‌ونقل عمومی به کلانشهرها اختصاص می‌یافت تا بتوان با وجوه متناسب با هزینه‌های هنگفت امروزی، کارها را با سرعت بیشتری پیش برد و شتاب توسعه و تکمیل شبکه حمل‌ونقل عمومی را حفظ کرد.

گفتنی است از کل مبلغ اوراق مشارکت توسعه شبکه مترو پایتخت در سال ۱۴۰۰ که یکهزار و پانصد میلیارد تومان می‌باشد، مجوز هزینه کرد به صورت ۱۰ درصد برای خط ۳، ۱۰ درصد برای خط ۴، ۴۰ درصد برای خط ۶ و ۴۰ درصد برای خط ۷ صادر شده است و پیش‌بینی می‌شود این هفته ۵۰۰ میلیارد تومان از کل وجوه اوراق منتشر شده، آزاد شود.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط