1402/11/14-13:19

آمار افتتاحیه‌های سال ۱۴۰۲ شبکه مترو تهران، بالاتر از میانگین ۲۵ سال گذشته

آمار افتتاحیه‌های سال ۱۴۰۲ شبکه مترو تهران، بالاتر از میانگین ۲۵ سال گذشته

شبکه مترو تهران، امسال افتتاحیه‌های متعدد و ارزشمندی را پشت سر گذاشته و در صورت افتتاح ۳ ایستگاه دیگر در خط ۶، آمار ایستگاه‌های بهره‌برداری شده در سال ۱۴۰۲ بالاتر از میانگین ۲۵ سال گذشته اين شبکه خواهد بود.

به گزارش شهردارآنلاین به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) گرچه تاریخ تاسیس شرکت مترو تهران به سال ۱۳۵۴ باز می‌گردد اما فعالیت‌های اجرایی مستمر براي احداث خطوط و ایستگاه‌ها از سال ۱۳۶۵ آغاز شد و نخستین ایستگاه‌ها در سال ۱۳۷۷ افتتاح شد؛ اين ایستگاه‌ها شامل ۳ ايستگاه وردآورد، صادقيه و كرج در خط ۵ بود.

از آن سال تا به امروز، غیر از سال ۱۳۷۹ که هيچ ایستگاهی افتتاح نشد، در دیگر سال‌ها به تناوب، ایستگاه‌های مختلفي در خطوط هفتگانه به بهره‌برداری رسید تا این شبکه به مرور زمان شکل بگیرد. در واقع طی ۲۵ سال گذشته و تا پاییز امسال، ۱۵۵ ایستگاه افتتاح شده است که میانگین احداث و تکمیل کمی بیش از ۶ ایستگاه در هر سال را نشان می‌دهد.

غیر از سال ۱۳۸۰ که طی یک سال ۱۵ ایستگاه مترو به بهره‌برداری رسید، در هیچ سالی تعداد ایستگاه‌های افتتاح شده این شبکه به بیش از ۹ ایستگاه نرسیده و فقط در ۴ سال رکورد تکمیل ۹ ایستگاه در یک سال رخ داده است.

امسال نیز افتتاحیه‌های شبکه مترو تهران با بهره‌برداری از ایستگاه علامه جعفری در بخش توسعه غربی خط ۴ آغاز شد و در ادامه ۵ ایستگاه دیگر در خطوط ۶، ۷ و امتداد خط يک به بهره‌برداری رسید که مهمترین و شاخص‌ترین آنها، ایستگاه شهر پرند به همراه ۱۹ کیلومتر مسیر ریلی تا ایستگاه فرودگاه امام خمینی(ره) بود.

به این ترتیب با افتتاح ۳ ایستگاه بهار شیراز، آیت ا... کاشانی و شهدای کن در خط ۶، آمار ایستگاه‌های افتتاح شده امسال به ۹ ایستگاه می‌رسد که بالاتر از میانگین افتتاحیه‌های ۲۵ سال گذشته (به لحاظ تعداد ایستگاه) بوده و در نوع خود یک کارنامه قابل توجه به حساب می‌آید.

البته در سال ۱۴۰۲ نخستین پست برق مستقل خط ۶ به همراه چند ورودی جديد در خطوط ۳، 4، ۶ و ۷ نیز به بهره‌برداری رسیده يا مي رسد و غیر از آغاز عملیات حفاری مکانیزه خط ۱۰ مترو (از خطوط جدید شبکه)، عملیات اجرایی احداث خط ۱۱ هم قرار است شروع شود.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط