1403/02/03-14:19

معرفی پروژه مرمت و بهسازی ساختمان شهرداری منطقه ۱۳ در دومین نشست احیاگران بافت تاریخی تهران

معرفی پروژه مرمت و بهسازی ساختمان شهرداری منطقه ۱۳ در دومین نشست احیاگران بافت تاریخی تهران

شهردار منطقه ۱۳ با اشاره به برگزاری دومین نشست هم اندیشی و تجلیل از احیاگران بافت تاریخی تهران در کاخ یاقوت محدوده منطقه ۱۳ واقع در بیمارستان لواسانی، از معرفی پروژه مرمت و بهسازی ساختمان جدید شهرداری منطقه ۱۳ در این نشست خبر داد.

به گزارش شهردارآنلاین به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳، محمد هادی علی احمدی، شهردار منطقه ۱۳ گفت: دومین نشست هم اندیشی و تجلیل از احیاگران بافت تاریخی تهران به مناسبت ۱۸ آوریل روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی به همت شهرداری منطقه ۱۳ تهران و با همکاری انجمن روابط عمومی ایران انجمن مفاخر معماری و بیمارستان لواسانی و... در محل کاخ تاریخی یاقوت(بیمارستان لواسانی) برگزار شد.

وی افزود: در این نشست که همزمان با روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی به منظور بزرگداشت حافظان بناها و محوطه‌های تاریخی برگزار شد، نمایندگانی از صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، پژوهشگاه میراث فرهنگی، انجمن مفاخر معماری ایران، انجمن روابط عمومی ایران، ایکوم ایران، سازمان زیباسازی شهر تهران، جامعه مهندسان مشاور ایران، ICID، شهرداری منطقه دوازده و سیزده تهران و جمعی از متخصصان و فعالان این‌حوزه حضور داشتند. 

شهردار منطقه ۱۳ با اشاره به ارائه گزارش روند بازسازی ساختمان تاریخی مجموعه ساصد اظهار داشت: این ساختمان، سال ۱۴۰۱ در دستورکار طراحی مقاوم سازی و بازسازی معماری و تاسیسات (مکانیکی و برقی) معاونت فنی و عمرانی شهرداری منطقه ۱۳ قرار گرفت و در سال ۱۴۰۲ عملیات اجرایی آن انجام شد و از آنجایی که با بازسازی، از فرسایش و روند فرسودگی بناهای تاریخی جلوگیری می گردد، ولی در این ساختمان با لحاظ کردن موارد فوق همزمان، مقاوم سازی نیز انجام پذیرفت که طول عمر ساختمان را حدود ۵۰ سال افزایش داد و استفاده از آن به عنوان ساختمان ستادی منطقه ۱۳ انجام پذیرفت و طی دو قرارداد، مقاوم سازی و بازسازی ابنیه و تاسیسات آن به انجام رسید و با صرف حدود ۲۰ درصد هزینه احداث، این ساختمان تاریخی احیاء شده و مورد استفاده به عنوان ساختمان ستادی منطقه ۱۳ قرار گرفته است.

به گفته وی، در این همایش مدیران و نمایندگان سازمان و فعالان و متخصصین حوزه به ارائه دیدگاه ها و مقالات خود در خصوص احیای بناها و محوطه های تاریخی پرداختند که لزوم رعایت مسائل فنی و مهندسی در احیای بناهای تاریخی، معرفی بنای تاریخی یاقوت، لزوم مشارکت مردم در احیای بناهای تاریخی، لزوم توجه بیش از پیش به ایمنی در بناهای تاریخی و توجه بیشتر به مرمتگران و... از جمله مباحث و موضوعاتی بود که در این نشست ارائه و در پایان لوح تقدیر به فعالان این حوزه اهدا شد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط