1403/02/31-23:42

حفظ بافت کهنسال درختان چنار در بوستان نیاوران

حفظ بافت کهنسال درختان چنار در بوستان نیاوران

۱۰ اصله درخت چنار با هدف تقویت بافت کهنسال، تنومند و زیبا در ضلع شرقی بوستان نیاوران کاشته شد.

به گزارش شهردارآنلاین به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه یک احسان صفایی معاون خدمات شهری و محیط زیست این منطقه اظهار داشت: در راستای حفظ یکپارچگی بافت کهنسال درختان چنار خیابان پاسداران شمالی با هماهنگی سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، طرح ساماندهی درختان بوستان نیاوران در این محور در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در همین راستا درختان چنار کهنسال با بن و قدمت بالا از نهالستان‌های اطراف کلانشهر مشهد به وسیله تریلی حمل و به شیوه روتبال(انتقال درخت با رﻳﺸﻪ ﻫﻤﺮاه ﺑﺎ ﺧﺎک) و طبق استانداردهای اصولی در بوستان نیاوران کاشته شد.

صفایی خاطرنشان کرد: تعداد زیاد درختان چنار کهنسال در بوستان فرامنطقه ای نیاوران، آن را به یکی از زیباترین بوستان های کشور و خاورمیانه تبدیل کرده و فضای سبز آن از میراث های طبیعی و سرمایه ملی محسوب می‌شود، به همین دلیل صیانت از آن ها در اولویت اداره فضای سبز شهرداری منطقه یک قرار گرفته است.

گفتنی است بوستان نیاوران یکی از بوستان‌های نمونه و منحصر به فرد کلان شهر تهران است که در منطقه یک جای دارد. پهنه این بوستان نزدیک به ۶۲،۰۰۰ متر مربع است و در سال ۱۳۴۸ با نقشه طراحان انگلیسی و معماری مهندس سردار افخمی ساخته شد. این بوستان دارای اشکوب‌های چندگانه و پله‌های گوناگون است که براساس باغ های ایرانی طراحی شده و دو در ورودی شمالی و جنوبی دارد که هر دو به خیابان پاسداران باز می شوند و درختان کهن چنار با دیرینگی ۱۵۰ سال و بلندی ۲۰ متر و محیط ۲.۸ متر در این بوستان خودنمایی می کند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط